U Vojvodini 308 pozitivnih na koronavirus, 123 na bolničkom lečenju

Inficiranih koronavirusom u Vojvodini je, prema poslednjim podacima, 308, a od toga broja 123 obolelih je na lečenju u Kliničkom centru Vojvodine, saopštio je danas predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović.

„Minulih dana povećano dnevno testiranje, tako da sada imamo prosek od oko 300 testianja dnevno. U poslednja 24 časa imali smo ukupno 310 testiranja, a potvrđena su 23 slučaja novoobolelih“, rekao je Mirović.

Dodao je da se, osim u Vetarinarskom institutu u Novom Sadu, testiranja vrše i u Zavodu za javno zdravlje Vojvodine.

„U privremenoj bolnici na Novosadskom sajmu je smešteno 48 lakše obolelih. Kada je reč o Vojvodini, i dalje je najveći broj obolelih u Novom Sadu, ukupno 86“, rekao je Mirović.

Dodaje da u Vojvodini ima dovoljno zaštitne opreme.

„Nikada nismo ni imali problem sa tim. Ogromna pomoć je obezbeđena preko Vlade Srbije. Oprema dolazi u KVC odakle se dalje distribuira u druge zdravstvene centre“, naglasio je Mirović.

Navodi da su od početka krize u Vojvodinu stiugla 42 resperatora.

„Sa onim respiratorima koje smo imali od ranije, to je više nego dovoljno“, rekao je Mirović.

Pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković naveo je da je u Vojvodini i dvoje dece zaraženo koronavirusom, ali da nemaju nikakve simptome i da se dobro osećaju.

Gojković: Uzbuna ako budemo imali 100 obolelih dnevno
Tendencija rasta broja obolelih u Vojvodini ide linearno, imamo i dalje 20-23-25 obolelih dnevno, rekao je pokrajinski sekretar za zdravstvo dr Zoran Gojković, ističući da će zvono za uzbunu biti ako u jednom danu bude 100 obolelih.

Na konferenciji za novinare, Gojković je rekao da je u Institutu za onkologiju, samo u martu, lečeno više od 1.200 onkoloških pacijenata, da su urađene 123 onkološke hirurške intervencije i više do 1.000 dijagnostičkih procedura.

To je, ako ćemo sabrati, 2.500 ljudi koji su prošli u martu kroz Institut za onkologiju. Mi smo to u mesec dana uspeli da uradimo, a raste broj obolelih (od korona virusa) i verovatnoća je sve veća da možemo da imamo probleme na tom nivou. Sve molimo da ograničimo socijalne kontakte, rekao je Gojković.

Sad imamo, kaže on, sve veći i veći broj pacijenata.

Znamo i sami da je veći broj pacijenata asimptomatski, da nemaju nikakve simptome, a vi ih morate lečiti. To se posebno odnosi na kardiovaskularne bolesnike i zbog toga nam je od krucijalnog značenja pomoć naših građana, da nam pruže sve anamnestičke podatke, da ne kriju, kaže Gojković.

U Institutu za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici, kaže Gojković, postoje “crvene zone”.

Mi imamo, posebno u Insitutu za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici, crvene zone, gde vodimo računa. Međutim, morate i to da shvatite – kada vam dođe pacijent koji ima akutni infarkt srca, vi nemate vremena da čekate testiranje. Ukoliko mu ne pružite pomoć u 15 minuta džabe test. Takve su situacije sa kojima se moramo boriti na dalje, jer što je veći broj obolelih, to je veća šansa da se dogodi to što od početka najviše zagovaram – da vodimo računa da nam infekcija ne uđe u bolnice, rekao je Gojković.

Mi u Vojvodini za mesec dana nismo imali takav veliki problem. Ali ne znači da ga neće biti, jer nam se povećava broj obolelih, rekao je Gojković.

Novosadski Info / Dnevnik / Foto: Dnevnik (S. Šušnjević)